Tiny House Tasarımları

Tiny House Tasarımları

Tiny house ekonomik açıdan uygun bir maliyette olduğu için ve sahip olunan arazide inşaat gibi uzun bir işlem gerektirmediğinden dolayı pek çok alanda kullanımı artan bir yapı çeşidi olarak öne çıkıyor. Pratik ve kolay ulaşılabilir olması, portatif yapıda ve doğaya zarar vermeyen bir bina türü olması gibi özellikleri ise tiny house evlerin tercih edilmesini artıran kriterlerden oluyor. Gerekli yasal izinlerine sahip olduğunuz arazi üzerinde düz bir zemin oluşturarak kolayca inşa edebileceğiniz bu yapılar, kimi yeni bir ev, kimi zaman bağ evi, yazlık, hobi bahçesi gibi yaşam alanı olarak tercih edildiği gibi iş yaşamında küçük bir işletme amacıyla da kullanılabilmektedir.

Yaşamın pek çok alanında sıklıkla karşımıza çıkan bu kullanışlı ve pratik yapılar, kolayca monte edilerek dilediğiniz zaman da hızlıca sökülerek taşıyabilmenize imkan tanımaktadır. Oda sayısı ve iç mekan özelliklerini ihtiyacınız doğrultusunda belirleyebileceğiniz tiny house evler, ısı yalıtımı ve teknik özellikler bakımından betonarme yapılardan farksız bir donanıma sahip yaşam alanları olarak dikkat çekiyor. Tiny house evlerin malzemeleri fabrika ortamında üretilen, hata payı olmayan ve inşaat ile işçilik gibi yorucu ve uzun zaman alan işlemler gerektirmeyen pratik yapılar arasında yer alıyor. Tiny house evleri bir araya getiren malzemeler, fabrikada hızlı ve kolay bir şekilde üretilerek bir aydan kısa sürede, bir hafta gibi bir zaman aralığında yeni bir yaşam alanına sahip olma fırsatı sunmaktadır.

Üretimi gerçekleştirilen tiny house evlerin arazi üzerinde kurulumunun gerçekleştirilebilmesi için düz bir zemine ihtiyaç duyulmaktadır. Düz zemin üzerinde hızlıca kurulumu gerçekleştirilen ve betonarme gibi diğer yapı türlerini kapsayan inşaat sürecine ihtiyaç duymayan bu yapılar, istenilen konuma kolayca taşınabilmektedir. Kurulum süresinde işçilik hatasından dolayı oluşabilecek aksaklık ve teknik yetersizliğe ortam oluşturmayan tiny house evler, ölçüsü ve özellikleri fabrikada belirli kriterler doğrultusunda üretildiğinden dolayı hata payına sahip olmayan kullanışlı bir yaşam alanı oluyor. Hazır yapılardan olan tiny house evler gibi uygun maliyetli ve bütçeyi zorlamayan seçenekler sunan tiny house evler ve fiyatları, kolayca yeni bir yaşam alanı sahibi olmak isteyenlerin ilk tercih edeceği modellerden oluyor. Hem pratik ve kullanışlı hem de uygun maliyetli olması, tiny house evlerin fark yaratan yapılar olarak tercih edilmesini artırıyor.

Yatırım yapma ya da yeni bir ev sahibi olma fikrini gerçeğe dönüştürmek günümüzde gittikçe zorlaşan ve yüksek rakamlara ulaşan bir düşünce gibi görünürken portatif ve kolay ulaşılabilen Tiny house evler, uygun fiyatları ile kullanım alanını fazlalaştırmaktadır. İnsanlar yeni bir ev sahibi olmak ya da ikinci bir ev olarak yazlık ya da bağ evi gibi hem yatırım hem de dönemlik kullanıma müsait bir yaşam alanı için tiny house evlere sıcak bakmaya ve sunduğu avantajlardan dolayı tercih etmeye başlamıştır. Kullanılan malzemelerin özellikleri ve kalitesi tiny house evin ısı yalıtımına, uzun süreli kullanımına etki eden en önemli faktörleri oluşturuyor. Duvar kalınlığının ideal ölçülerde yapıldığı ve ısı yalıtımı açısından ideal atmosferin oluşturulduğu tiny house evler, kusursuz ve kullanışlı bir yaşam alanının kapılarını aralamanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda tiny house evler, kullanılan malzemeleri, kurulum süreci, taşınabilir ve pratik olması nedeniyle doğaya zarar vermeyen yapılar olarak öne çıkmakta, doğayı koruyan yapılarından dolayı tercih edilirliğini artırmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bursa Tiny House başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]

Bir cevap yazın

Resim Galerisi