Tiny House Neden Tercih Ediliyor?

Tiny House Neden Tercih Ediliyor?

Yüksek seyretmeye başlayan konut fiyatları karşısında başta maliyet ve zamandan tasarruf olmak üzere birçok avantaj sunması neden tiny house ev sorusunu doğuruyor. Gelişen teknolojinin de getirdiği yeniliklerle kısa sürede üretimi yapılan tiny house yapı çözümleri çeşitli amaçlara hizmet edebiliyor. Ayrıca güvenlik açısından kaynaksız vida kullanılması tiny house evleri ön plana çıkaran özellikler arasında yer alıyor. Her bir parçası doğaya saygılı bir biçimde fabrika ortamında üretilen tiny house evler ısı yalıtımı ve ses izolasyonu açısından da büyük yararlar sağlıyor. Yangın ve deprem gibi istenilmeyen durumlarda da diğer yapı sistemlerine göre pek çok avantajı beraberinde getiriyor. Her iklim koşuluna uygun üretilmesi de bu sistemi ayrıcalıklı kılıyor. Bu bakımdan yazın serin, kışın sıcak ortamlar doğurduğu için tercih ediliyor.

Özellikle ülkemiz yapı dünyasında en çok kullanılan yapı sistemi betonarme olup bu konuda betonarme mi tiny house ev mi tartışmalarına şahit oluyoruz. Tiny house yapılar daha kısa sürede tamamlanmakta, önceden planlandığı için işin montaj dahil teslim süresi kısalmaktadır. İç kullanım alanında veya dış cephede istenildiği gibi değişiklik yapılabilmektedir. Hatta taşınması bile söz konusudur. Oysa betonarme yapılarda bu durum söz konusu değildir. Bu bakımdan tiny house ev çözümleri daha yenilikçidir. Betonarmeye göre diğer bir avantaj maliyetlerdir. Tamir ve bakım masrafları ile temizlik giderleri daha düşüktür. Bu durum tiny house neden ucuz sorusunu da yanıtlamaktadır.

Tiny house evler ayrıca depreme karşı dayanıklılığı nedeniyle özellikle deprem bölgelerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Çelik iskelet ve eklemli parçaları onu depreme karşı daha dayanıklı yapar. Isıtma ve soğutma gibi iklimlendirme çalışmalarında tiny house bir adım öndedir denebilir. Öte yandan betonarme yapıların inşa süreci daha uzundur. Yapımdan kullanıma hazır hale gelmesi nedeniyle işin teslim süreci tiny house çözümlerle kıyaslandığında daha da uzamaktadır. Daha estetik bir görünüm istendiği taktirde maliyetler yükselmektedir. Ortalama ömür dikkate alındığında betonarme yapılar dezavantajlıdır. Bu durumlar neden tiny house ev almalıyım sorusunun yanıtını da teşkil ediyor.

Hesaplı ve hızlı bir çözüm olmasının yanı sıra tiny house evler güvenli mi sorusunu da cevaplamamız gerekiyor. Tiny house malzeme kullanımından dolayı kısa ömürlü olabileceği gibi bir ön yargı oluştuğu yadsınamaz. Ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte tiny house modelleri çok dayanıklı yapı malzemeler kullanılmaktadır. Deprem yörelerinde çoğunlukla tercih edilmesini bu konuda örnek gösterebiliriz. Bu nedenle gönül rahatlığı ile tercih edilebilir. Dayanıklı bir temel üzerine kurulması da onu güvenli bir yapı tercihi olarak ön plana çıkarır.

İskeletinin çelik olması da onu güvenli bir yaşam alanı haline sokar. Yaşanan büyük sarsıntılarda bile esnek yapısıyla kırılma yapmaz. Esneme yaparak ayakta kalır. Öte yandan betonarmedeki gibi çatlama söz konusu olmaz. Yenileme ve bakım masrafları bakımdan da betonarme sistemlere göre daha avantajlıdır. Yangına karşı da dayanıklı olup her iklim şartlarına karşı iyi sonuç verir. Saydığımız bu avantajlar için zemine başarılı oturtma ve kusursuz montaj şarttır. Bu nedenle profesyonel tiny house yapı çözümleri için bizimle irtibata geçin.

Bir önceki yazımız olan Yalıtımlı Tiny House başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

Resim Galerisi