Tiny House Ömrü Ne Kadar?

Tiny House Ömrü Ne Kadar?

Tasarımda sunduğu çeşitlilik, inşa süresinin kısa ve maliyet açısından ekonomik olması gibi sebeplerle öne çıkan tiny house evler ile ilgili en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de tiny house ev ömrü. Tiny house ev ömrü için geçerli olan farklı değişkenler olsa da ortalama olarak 50 yıl bir süre biçilir. Ancak tiny house ev sektöründe süreklilik arz eden gelişmeler sonucunda ortaya çıkan yeni nesil malzemeler, bu süreleri çok daha uzun hale getirebilmektedir. Uzun kullanım ömrünün yanı sıra tiny house evler, geleneksel yapılara göre tiny house evlerin her bir parçası fabrika ortamında üretilip çok kısa bir sürede montajlana bildiği için tercih nedeni yaratır. Fabrika üretimi hem süreyi hem de maliyetleri azaltan bir faktördür.

Ancak fiyatı düşük olan bir evin kalitesinin düşük olduğu gibi bir kanıya varılmaması gerekir. Çünkü tiny house evler genel anlamda uzun ömürlü olmakla birlikte oldukça da dayanıklı yapı türlerindendir. Tiny house yapı sektörünün lider firması olarak bugün sizlere tiny house ev ömrü ile ilgili bilinmesi gereken tüm noktaları bir araya getirdik. Bunun dışında tiny house hakkında daha detaylı bilgi edinmek için tiny house ne demek? başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz. Tiny house ev ömrünü etkileyen kriterlerin başında imalatta kullanılan malzemelerin kalitesi gelir. Çünkü her malzemenin kullanım ömrü farklı olacaktır. Dolayısıyla tiny house ev seçimi yaparken üretim aşamalarında kaliteli ve dayanıklı malzemeleri kullanan firmaları tercih etmenizde fayda var.

Üretim malzemelerinin kalitesinin yanında tiny house ev ömrü için bir diğer önemli etken de montaj aşamasıdır. Montajın en doğru şekilde yapılması, evin dayanım oranını artıracaktır. Ayrıca tiny house yapıların bulunduğu bölgenin iklimsel özellikleri gibi birçok çevresel faktör de tiny house ev ömrünü etkiler. Dolayısıyla evin konumlandırılacağı coğrafyaya uygun malzemeden üretilen bir tiny house ev seçebilmek için bu konuda uzman bir firma ile çalışmanız önemlidir. Ürün seçenekleri arasındaki tiny house evler kalite, deneyim ve özgünlüğü ile bu konudaki arayışınıza cevap olabilir. Tiny house ev yapım aşamaları hakkında bilgi edinmek için ise buraya tıklayabilirsiniz. Tiny house evlerin özel bir bakıma ihtiyaçları yoktur. Ancak betonarme veya farklı malzemelerden inşa edilen evlerde de olduğu gibi Tiny house evlerin de zamana ve ortam koşullarına bağlı olarak yıpranmaları söz konusu olacağından ihtiyaca göre bakım yapılabilir.

Tiny house evlerin ömrünü uzatma konusunda bakım süreçlerinin de payı büyüktür. Üstelik çevreci ve dayanıklı malzemelerden üretilen tiny house evlerin bakım masrafları oldukça düşüktür. Tiny house evlerin bakımı; iç ve dış cephede boya, boya çatlaklarını onarma, elektrik ve su tesisatlarını gözden geçirme, çatı kaplamasını kontrol etme, yalıtımın kontrolü gibi her tür yapıda genel olarak yapılması gereken işlemlerden oluşur. Tiny house evler ile ilgili periyodik bir bakım takvimi yoktur. Bu nedenle bakım ihtiyaçları için tiny house evleri gözlemleyerek gözle görülen deformasyonları ertelemeden yaptırmak yeterli olacaktır. Tiny house evler, dayanıklı ve uzun ömürlü olmalarından dolayı ilk olarak depremin yıkıcı etkilerini azaltmak için tercih edilen bir ev modeli olarak gündeme gelmiştir. Tiny house evlerin parçalarının üretiminde kullanılan malzemelerin çeşitliliği, bu tip evlerin çevresel koşullara göre dayanıklı olmasındaki öne çıkan avantajlarından biridir.

Nitelikli malzemelerden üretilmiş olan bir tiny house ev deprem, sel ve fırtına gibi afetlerde yüksek bir dayanıklılık gösterir. En soğuk iklim koşullarından yağışlı havalara ve sıcak iklim şartlarına kadar pek çok çevre koşuluna uygun şekilde üretilmiş ve yalıtılmış tiny house evler, uzun bir kullanım ömrü sunabilmektedir. Bu noktada tiny house yapı üreticisi ile iklim ve çevre koşullarının görüşülmesi ve buna göre bir tiny house ev seçiminin yapılması gerektiğini mutlaka belirtmeliyiz. Coğrafi koşullarla ilgili tiny house ev üretimi konusunda daha fazla bilgi edinmek için model çeşitliliği, kalitesi ve yılların tecrübesi ile hizmet veren firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Neden Tiny House Almalıyım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

Resim Galerisi